rečníci

Predstavujeme Vám rečníkov decembrovej minikonferencie EVS:

 

Ondrej Kolárovský
Láska je dobrodružstvo, ktoré nepotrebuje papier

 

Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester strávil aj na The Lutheran Theological Seminary vo Filadelfii, USA.
Pôsobil ako učiteľ na Evanjelickom gymnáziu J. A. Komenského v Košiciach, neskôr aj ako jeho duchovný správca. Stál pri zrode/vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, na jeseň 2003 sa v ňom stal farárom. V tomto období sa rozbehla všestranná činnosť v novovzniknutom cirkevnom zbore. Vznikla aj cirkevná škôlka, sociálno – misijný projekt Deti Afriky a podarilo sa postaviť kostol. Pôsobil tu až do jesene 2018. Na jeseň 2018 začal pracovať v EVS, aby rozbehol think tank. Má 4 deti, jednu manželku, rád študuje a učí sa nové veci.

Miťo Bodnár
Mastering s Alžbetkou

 

Všeumelec, ktorý má rád progres vecí. Okrem spevu, hry nielen na gitaru, má za sebou už aj pár výstav vlastných obrazov. Miluje prácu s drevom, kde cíti vôňu života a prírody, vyrába dizajnové drevené nábytky a v podstate čokoľvek, čo sa z dreva vyrobiť dá.

O tom, že hudba tvorí a ovplyvňuje podstatnú časť jeho života svedčí aj jeho vlastné nahrávacie štúdio, kde sa zrodili aj jeho doposiaľ dva vydané albumy. Rodák z východu sa usadil v Bratislave, kde žije so svojou manželkou Mirkou a malou dcérkou Alžbetkou.

Daniel Viglaš
Koľko stojí internet zadarmo?

 

Študoval v Holandsku, Nemecku a Dánsku, stážoval v PayPal-e a nakoniec sa cez program Leaf vrátil na Slovensko a zakotvil v úspešnom Slovenskom startupe Exponea. Venuje sa marketingovej automatizácii, web personalizácii a analytike. Má rád hudbu, dobré jedlo a východ, pretože si myslí, že tu predsalen niečo je.

 
 
 
 
 

Ján Bakalár
Čo ma naučila chemoterapia?
Náš život,
ale tak vnímam predovšetkým svoju cestu života, je neustálou školou. Učím sa na tejto ceste života byť: synom, bratom, priateľom, susedom, farárom, manželom, kolegom, otcom a teraz (čo je pre mňa veľkým darom) dedom a predovšetkým kresťanom. Spolu s manželkou Annou sa učíme 34 rokov budovať naše manželstvo i rodinu a slúžiť v CZ ECAV na Slovensku. Slúžili sme v Prenčove, Batizovciach, vo Svite a 24. rok slúžime v Prešove.
Posledné tri roky sú náročné, lebo sa učím zvládať a niesť kríž choroby a vyrovnávať sa s obmedzením, ktoré prináša… Ďakujem Pánu Bohu, že v tomto zápase nie som sám. Mám milujúcu manželku, rodinu, deti, ale i bratov a sestry… To všetko vidím a prijímam ako milosť, ktorá sa ma dotýka a formuje ma v Pánovi Ježišovi. On je mi oporou a stojí pri mne. („Pán však stál pri mne a posilnil ma…“ 2Tim 4,17.). Práve v poslednom čase liečby sa učím trom veciam: pravde, zodpovednosti a dobrotivosti. („A tak: kto vie dobré robiť, a nerobí, má hriech.“ Jakub 4,17.). V škole života spoznávam, aké je to náročné najmä vtedy, keď sa ocitneme v ťažkostiach. No práve v ťažkostiach sme úplne odkázaní na Božiu pomoc, lásku a milosť. Človeka kríž formuje účinnejšie a rýchlejšie ako dlhé meditácie či povzbudivé rozhovory a knihy.

 Na minulých minikonferenciách ste mohli počuť:


Stanislav Hrivňak
Ako sa počítače inšpirovali ľudskými neurónmi

 

Doktorand na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorý sa po piatich rokoch štúdia teoretickej fyziky rozhodol špecializovať v rámci svojho PhD. na počítačovú biofyziku, ktorej sa venuje doteraz. Absolvoval viacero zahraničných vedeckých stáží v Štokholme, Hamburgu a Göttingene. Je víťazom slovenského kola medzinárodnej súťaže mladých inovátorov Falling Walls Lab 2017 (Článok o Stanovi si môžete prečítať na startitup.sk).

 

Fascinuje ho využitie matematických metód a programovania na riešenie vedeckých ako aj praktických problémov. Jeho hlavným predmetom záujmu je vývoj medicínskych zariadení s využitím sily počítačov a techník umelej inteligencie, o čom vám aj porozpráva na minikonferencii EVS.

Martin Viglaš
Stratený vo svete filmov

 

Milovník technologických noviniek, manžel, otec, webdizajnér, teológ, ktorý rád skúša nové veci a plánuje niekedy zabehnúť maratón chce pomôcť za 10 minút zorientovať sa vo svete filmov všetkým, ktorí sa v ňom cítia stratení.
Sú filmy len únikom z reality, nevinnou zábavkou, rozptýlením? Vyjadrujú našu túžbu po kráse, radosti a šťastných koncoch? Alebo sú prostriedkom neviditeľnej manipulácie, propagandou a nebezpečnou zbraňou v rukách nepovolaných?
Možno nie úplne ortodoxný fanúšik filmového plátna, si ako otec troch detí uvedomuje vplyv, ktorému je každodenne vystavený každý, tak trojročný chlapec ako sedemdesiatročný dedko.
Je každá filmová rozprávka naozaj pre deti?
Čo nám filmy skutočne hovoria, aj keď to nehovoria?
Ako rozpoznať túto správu, ako čítať medzi riadkami a ako sa orientovať vo svete, v ktorom už informácie nevyhľadávame my, ale ony si vyhľadávajú nás?

Marián Kaňuch
Ešte lepší život
Marián je farárom a seniorom Turčianskeho seniorátu. Spolu so svojou manželkou Olinkou pôsobia v Žiline kde vedú evanjelický cirkevný zbor. Knihy, šport, hudba a inovácie sú mu veľmi blízke.

 

Počas svojich 10 minút bude na základe biblického príbehu istého mladého muža hovoriť o ešte lepšom živote, ktorý môžeme mať. Lepší ale neznamená byť morálnejší ako všetci ostatní, mať lepšiu robotu, viac peňazí, kvalitnejšie zdravie,  či modernejšie bývanie. Paradoxne lepší život spočíva v niečom inom. Úplne inom.

Aktuálne:

Vladimír Špurek / vyrušený
Umelec telom i dušou. Už viac ako 20 rokov robí divadlo jedného herca „des Jano“. Odohral 26 premiér, divadlo nielen hrá, ale aj tvorí. Nazýva to svojbytnou estetikou: hlboký (alternatívny) divadelný zážitok, interaktivita, filozofia, (skutočný) humor. Dlhodobo tvrbou i vedeckým výskumom buduje kresťanské divadlo na Slovensku.

 


James Evans / z Walesu pod Tatry
James Evans. Narodil sa vo Veľkej Británii, vyrastal v severnom Anglicku. Dostal prvé husle od svojich rodičov, keď mal 10 rokov a odvtedy ich nepustil z rúk. Niektorí učitelia v škole mu porognózovali budúcnosť robotníka vo fabrike, pretože s bežnými predmetmi mu to veľmi nešlo, no jeho učiteľ hudby v ňom videl talent a tak sa s Jamesa stal hudobník. Dnes pôsobí vo viacerých hudobných formáciách a koncertuje na Slovensku a v zahraničí. Na minikonferenciu prijal pozvanie spolu so svojou skupinou James Evans Band.

Stanislav Gurka / človek potrebuje srdce
Človek s veľkým srdcom. Otec, manžel, odvážny a obetavý človek, ktorý sa nebojí zobrať do rúk lopatu, keď je potrebné pomôcť. Pred 17 rokmi sa rozhodol, že chce pomáhať chlapcom, ktorí odišli z detských domovov a nevedia sa začleniť do reálneho života. Založil Dom na polceste a dodnes je jeho riaditeľom. Za ten čas už pomohol viacerým mladým mužom, rozbehol pre nich stavebnú firmu a farmu, kde im pomáha osvojovať si pracovné návyky.

Slavomír Slávik / moc, ktorá plače
Teológ, kazateľ, aktivista, riaditeľ EVS. Večný hľadač, prebúdzajúci sa športovec, odmietaný trombónový virtuóz, príležitostný extrovert. A okrem toho riaditeľ EVS s dvoma vysokými školami a troma titulmi, otec dvoch synov a manžel jednej ženy.

petermichalcik

Peter Michalčík

Peter je pracovníkom Tréningového centra Kompas, v ktorom má na starosti EXIT Tour. Je to výnimočný výchovno-vzdelávací kultúrny projekt. V spolupráci so školami, lektormi, hudobnou skupinou, neziskovými organizáciami, cirkvami, miestnou samosprávou a dobrovoľníkmi sa snaží o prevenciu mládeže pred nežiadúcimi vplyvmi v živote a poukazuje na to, ako žiť zdravý životný štýl a nachádzať skutočné životné hodnoty. Pred tým pracoval ako stredoškolský učiteľ fyziky a matematiky.  Práci s mladými sa venuje už od roku 1993. Jeho vášňou je to, aby ľudia spoznali skutočnú vlastnú hodnotu, hodnotu života, našli jeho zmysel a naplnenie. Miluje objavovať a spoznávať nové i nepoznané, takže rád báda po stopách Stvoriteľa, zaujíma ho osobnosť človeka a tiež to, ako veci fungujú. Stále veľa študuje z oblasti vedy a techniky.

Ako loviť hviezdy na mliečnej dráhe

Je jasná noc. Stojíš vonku a v úžase hľadíš na nočnú oblohu, ktorá je posiata nespočetným množstvom hviezd. Noc čo noc nám pripomínajú, akí malí sme my a aký veľký je On. Pri pohľade do toho nekonečného vesmíru nami preniká pocit, že svet, ktorý voláme domovom sa v tom okamihu zdá byť tak bezvýznamný. Prečo ale je tak dokonale vymyslený? A my v ňom? Zdá sa, že tá malá neviditeľná bodka na nekonečne veľkej oblohe, na ktorej spolu žijeme, je pre Niekoho tak nesmierne dôležitá. Prečo? Vyberieme sa teda spolu na cestu vesmírom, ktoré nám umožní nahliadnuť do neopísateľného príbehu, ktorý ma moc zmeniť život každého človeka.


img_20140614_140539Oľga Borošová

Plním si detský sen. Vyštudovala som síce ekonómiu, ale stále som túžila chovať kone a psy, tak chovám kone a psy. Som človek prírody a okrem toho, že sa zvieratám snažím porozumieť, tak ma zaujíma aj ta vážnejšia stránka veci. Snažím sa rozvíjať a zachovať plemeno psa, ktoré je somnou celý život – welsh springer španiel. Už 10 rokov mám aj chovateľskú stanicu Minebea. Keďže je to anglické plemeno, chodím si po rady práve do Veľkej Británie. Tam som zložila aj skúšky z exteriéru a štandardu poľovných plemien psov a začala som posudzovať tieto plemená na výstavach vo Veľkej Británii. A veľmi ma to baví!! :)

Keď kráľovnú baví to, čo mňa

Pes nie je vec. Angličania to chápu. Majú skvelý osvetový systém a útulky nie sú plné. Ich kráľovná má 90 rokov, jazdí na koni a vlastní štyroch psov. Chová plemeno psov welsh corgi pembroke. Je príkladom pre všetkých Angličanov v tom, ako sa správať ku zvieratám.


 

tameelze

Hudobný hosť: TANTE ELZE

Sú dvaja kamaráti Veronika Lečková a Tomáš Prištiak, ktorí zdieľajú  záľubu – fascináciu čudnosťou 3D priestoru v ktorom sa nachádzame.
Tento hudobný projekt bol pôvodne založený Veronikou, ktorá odmalička skladala pesničky za klavírom, postupne k nim začala pridávať iné hudobné nástroje a elektro – akustickú zvukomaľbu.
Tomáš sa pridal k projektu o rok neskôr a vniesol do hudby Tante Elze svoju špecifickú schopnosť vyjadriť zvukom obrazy a vybudovať ním atmosféry o ktorých Veronika spieva. Prostredníctvom svojich pesničiek sa snažia uchopiť pocity, ktoré vyplývajú z tejto fascinácie a aspoň trochu to tu celé pochopiť.


Čo robiť, keď nevieš kam z konopí 

Čo sa deje, keď sa stretnú dvaja vyštudovaní dokumentaristi so vzťahom k obrazom či už literárnym, fotografickým, alebo zvukovým. Každý z nás má svoju predstavu. Musíme vždy hľadať prienik, kde sa v týchto predstavách aspoň trochu stretávame. Naše obľúbené hlavolamy súvisia s dualitou sveta okolo nás a tie sa snažíme pretaviť do textov. Ako vyzerá búrliva diskusia o zvukovej predstave našich pesničiek a ako komunikácia v skušobni plní aj výchovnú funkciu?

| https://www.facebook.com/tante.elze |

 


Daniel Joščák

Na začiatku tretieho ročníka štúdia matematiky na MFF UK v Prahe zistil, že katedra algebry otvára nový odbor Matematické metódy informačnej bezpečnosti. Prihlášky sa odovzdávali pred štyrmi mesiacmi, ale keďže sa na nový odbor prihlásil iba jeden človek, vybavil si s kamarátom výnimku a pustil sa do niečoho nového. Odvtedy sa matematike, informačnej bezpečnosti, šifrám, aplikáciám a ich vylepšovaním alebo lámaním venuje už pár rokov. Okrem toho verí, že znova zabehne polmaratón pod 100 minút.

Ako fungujú moderné šifry

Počítať odmocniny bez kalkulačky (…. dobre, počítača) nie je vôbec sranda. Ešte tak z čísel ako sú 9 alebo 25, ale čo tak z čisla 23123987462323425247193? A čo tak zmeniť trochu pravidlá, ktoré sme sa naučili na základnej škole pridaním operácie modulo 97? Takáto matematika je základom asymetrických šifier. Tie nám pomáhajú prihlásiť sa k internetovému bankovníctvu alebo poslať správu príjemcovi na druhý koniec sveta tajne.


foto2Ján Pastirčák

Doktorand na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, vo voľnom čase hudobník a amatérsky fotograf. Z exaktného sveta vedy a informačných technológií najradšej uniká do ticha prírody, no oddych si dopraje aj pri dobrej hudbe, zaujímavej knihe či pútavom filme. Nevie si predstaviť deň bez dobrej kávy a kvalitnú túru bez aspoň dvojdňovej svalovky. Zvedavosť a túžba spoznávať nové miesta mu nedovolili nechať len tak príležitosť vycestovať na desať mesiacov na Nový Zéland v rámci štúdia.

Prečo kivi nemá krídla

V skutočnosti má, no veľmi malé a lietať teda nevie. My, ľudia, krídla nemáme a lietať sme sa naučili – vďaka technike. Čo možno lietaním/cestovaním získať? Čo mi dal krok do neznáma, do najvzdialenejšej krajiny od Slovenska (s výnimkou zopár ostrovných štátov v Oceánii)? Prečo je dobré vrátiť sa napokon domov?


jozef_luptak_studio_zuzana_sumska_bJozef Lupták

Jedna z osobností profilujúcich slovenskú hudobnú scénu. Absolvent VŠMU a londýnskej Royal Academy of Music (R. Cohen). Realizoval viacero CD (o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, projekt Cello, premiéry diel V. Godára), inicioval vznik diel súčasných autorov. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie. Pravidelne koncertuje v Európe i zámorí. V roku 2014 absolvoval turné na Novom Zélande, účinkoval na festivale Kuhmo vo Fínsku. Okrem klasickej hudby sa venuje aj improvizácii a alternatívnym hudobným projektom (Chasidské piesne, afterPhurikane). V roku 2010 získal Cenu ministra kultúry SR.

www.jozefluptak.com | www.konvergencie.sk |

Violončelo + beatbox

Čo je vlastne toto za spojenie? Každý, aj menej kultúrne rozhľadený človek predsa vie, že violončelo je hudobný nástroj určený pre vážnu, či klasickú hudbu… a beatbox? To je predsa z iného hudobného súdka… Dá sa toto spojiť? Dá sa spojiť zdanlivo nespojiteľné? A čo sú to vlastne konvergencie – alebo Konvergencie? K čomu nás vlastne táto snaha o spájanie nespojiteľného vedie? Čomu nás učí hudba?


jankobrozman (2 of 2)Ján Brozman

Ing. Ján Brozman vyštudoval dve letecké školy a pracoval vo vojenskom letectve. V roku ho zvolili 2010 za starostu obce, kde pôsobí dodnes. Je dozorcom Cirkevného zboru Obišovce a aj dozorcom Východného dištriktu ECAV na Slovensku. Má rád lietadlá a lietanie, lebo najkrajší je pohľad z výšky na zem. Rovnako rád pracuje s ľuďmi.

STARosta

Práca s ľuďmi a pre ľudí je ťažká, ale stojí za to. Ako si udržať nadhľad, rozum a vlasy, keď si STARostom? Čo je pre život na dedine najdôležitejšie? Ako to dosiahnuť?MartinMartin Viglaš

Evanjelický teológ, ktorý s radosťou robí webstránky, grafiku, fotky, videá, preklady, spravuje sociálne siete. Miluje technologické novinky, rád sa učí a skúša nové veci, chce niekedy zabehnúť maratón, je šťastne ženatý a má (zatiaľ) tri deti. Verí, že zmysel života sa neskrýva v chodení do práce, zveľaďovaní majetku, nezabudnuteľných zážitkoch ani v rodinných vzťahoch. To všetko kvôli človeku, ktorého stretol, keď mal 11 rokov a ktorý mu zmenil život.

Kto je ten muž?

Je možné urobiť dieru do sveta v dobe, keď neexistuje internet, málokto vie čítať a písať a 98 % ľudí sa živí vďaka tomu, čo vypestuje na poli či dochová vo svojej maštali? Môže sa svet tak radikálne zmeniť vďaka jednému človeku? Nikdy nevydal knihu, nikdy neviedol žiadnu armádu, v jeho dobe ho poznalo veľmi málo ľudí a na konci života ho aj tí najvernejší nasledovníci opustili. Napriek tomu neexistuje človek, ktorý by mal na dnešok väčší vplyv. Kto je ten muž?


 

 

_DSC1184

 Dušan Majerník

Vyštudovaný lesník, amatérsky fotograf, entomológ, mykológ, zoológ a ochranca prírody. Člen Slovenskej asociácie fotografov prírody (SAFP) a čestný člen prešovského fotoklubu PAF5,6. Obchodník v počítačovej firme a externý redaktor fotoportálu. Nedokáže ležať na gauči. Učarovala mu príroda a trávi v nej mnoho času. Vždy sa však teší domov. Manžel a otec dvoch krásnych dcér.

Výpravy za svetlom
Krajina je rôznorodá a nádherná. Kvety, hmyz, majestátne cicavce ma vedú k tomu, aby som to všetko zvečnil na fotografiu a potešil tým ostatných.  Snažím sa  zachytiť majestát, ale aj krehkosť života a stvorenia. Za každou fotografiou sa skrývajú nádherné chvíle pozorovania a mnohé majú príbeh …

sabo
 Viktor Sabo
Rád oddychuje v prírode alebo pri športe. Momentálne je to hokej. V pokore priznáva, že je workoholik. Smutným ho robia zlé vzťahy ľudí a honba za majetkami. Slúžil ako duchovný v Afganistane.
O pokoj treba bojovať
Vojny a konflikty sú od nás ďaleko. Vidíme ich len tak povrchne načrtnuté v médiách. Zrazu sa však človek ocitne v Afganistane, zažíva vrešťanie zbraní a vidí bolesť zblízka. Ako vyzerá cesta za pokojom v krajine vzdialenej od Prešova 67 hodín? Ako to spracovať, keď sa človek vráti domov?

 Linkesch Samuel
Samuel Linkesch 
Ako 21 ročný opustil civilné zamestnanie (elektrikár) a rozhodol sa pre štúdium teológie. Bola to jeho odpoveď na Božie oslovenie a zastavenie v živote. So svojou rodinou žije v Košiciach, kde pôsobí ako evanjelický a.v. farár. Jeho práca je charakteristická úzkou spoluprácou s neordinovanými služobníkmi. Verí, že pre rast osobnej viery sú dôležité stretnutia veriacich v malých skupinkách.
 Keď chýba svetlo na konci tunela
Život prináša otázky, na ktoré nemáme uspokojivé odpovede. Čo robiť, keď nevidíme svetlo na konci tunela? Keď nerozumieme ani Bohu, ani sebe, ani ľuďom, dôležité je, že niekto rozumie nám. Tam, kde je napätie, môže byť elektrický prúd. Ťažkosti a napätie života zvyčajne nami pohnú. 

Dodo foto

Jozef Višňovský 

K životu hipstera ho inšpiroval kultový československý seriál A je to. Spolu s manželkou vyrábajú a predávajú na Sashe.sk kožené zápisníky, obrazy, drevených folklórnych robotov, lode, náramky, peňaženky alebo čokoľvek čo ich ráno napadne. Miluje svoju manželku, knihy a maté.
S-Tvoriteľ
Prečo kupujeme jedinečným ľuďom veci vyrábané po státisícoch? Tvorivé tipy na vianočný darček pre zručných i nezručných. Zruční potešia, nezruční pobavia. Nezabudnuteľné Vianoce zaručené :)

 

Jaro (1)

Jaroslav Bán

Samostatný vedecký pracovník na ústave experimentálnej fyziky SAV Košice. Starší vedecký pracovník na Kolumbijskej Univerzite, New York, USA. Výskum a vývoj elektroniky pre experimenty vo fyzike vysokých energií. Pomáhal som vyvíjať a inštalovať elektroniku pre Cern vo Švajčiarsku, Fermilab v USA a pre DESY Hamburg.

Spolu s rodinou som počas svojich pracovných pobytov býval v USA, Nemecku a Švajčiarsku. Svoju vedeckú kandidátsku prácu som obhajoval v Dubne – Rusko – Spojený Ústav Jadrového Výskumu. Som predseda staršovstva zboru Bratskej jednoty baptistov v Košiciach a laický kazateľ. Súčasťou mojich povinností sú pastoračné návštevy a návštevy chorých. Snažím sa žiť zmysluplný život, v ktorom je a bude Pán Boh oslávený. Snažím sa robiť všetko preto, aby som sa hýbal a študoval.Baví ma práca pri dome a v záhradke.

Atómová bomba nestačí

“Počas svojej dlhoročnej vedeckej kariéry som pracoval na vývoji elektroniky pre experimenty vo fyzike vysokých energií, ktoré boli uskutočnené vo svetových jadrových centrách v Dubne (bývalé ZSSR), v Hamburgu (Nemecko), v Chicagu (USA) a v Cerne (Švajčiarsko). Sústredím sa na vývoj radiačne odolnej elektroniky pre európske jadrové centrum v Cerne: „studenej” elektroniky pre hadrónový end-cap experimentu Atlas (pracujúcej v radiácii a teplote -200 °C), – front-end elektroniky pre Larg calorimeter Atlasu – a vývoj radiačne odolných AD prevodníkov pre budúce experimentovanie v Cerne. Prednáška bude diskutovať zmysel základného výskumu vo fyzike vysokých energií a vzťah výsledkov tohoto výskumu ku kresťanskej viere. “

 


Ondrej_Kolarovsky

Ondrej Kolárovsky

Farár – Košice – Terasa, pedagóg, teológ, 4 deti a jedna manželka :) Som presvedčený, že človek, ak má byť človekom, potrebuje stále hľadať a učiť sa nové, aby v živote neustrnul. Preto som otvorený aj nepríjemným otázkam. Záleží mi na najbližších ľuďoch, pravde a poctivosti. Rád cestujem, venujem sa rodine a veľa čítam (v poslednom čase najmä na internete. Najnovšie som začal zahradníčiť na balkóne.

Ako byť pastierom a nezašpiniť sa

Je to vôbec možné – nezašpiniť sa? Je však rozdiel, či sú špinavé ruky alebo špinavé srdce. Je to problém, keď pastieri pasú sami seba? Takých pastierov nájdeme v cirkvi, v politike, v biznise i v rodine … Pre pastiera je dôležité, aby bol autentický, nepokrytecký. Inšpirujúcim príkladom pastiera je pre mňa Ježiš Kristus.

 


Lenka Bačová

Lenka Bačová

„Pracujem v CPPPaP (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) ako psychologička. Venujem sa deťom a ich problémom, a tiež poradenstvu pre rodičov v oblasti výchovy. Mám rada svoju prácu, ale ešte viac mám rada svoju rodinu, manžela a synov. Mám tiež rada dobrú kávu a dobré rozhovory pri nej.“

Cesta detí k (ne)morálnosti

Náš každodenný život s deťmi ich ovplyvňuje oveľa viac, ako sme si schopní popri varení, upratovaní a telke uvedomiť. Morálny vývin je jednou z oblastí, v ktorých vychovávame viac príkladom a bežným životom ako veľkými slovami a poučovaním. Aké „levely“ musia deti prekonať, kým pochopia, čo je dobro a zlo? Často budú stáť pred rozhodnutím, či si zvoliť lákavú, ale nesprávnu cestu alebo tú druhú… Ako im môžeme pomáhať v tom, aby boli schopné rozoznávať dobré od zlého, aby mali motiváciu odolať negatívnemu vplyvu okolia a urobiť kroky správny smerom?


katka

Katka Koščová a Michal Pivovar

„Sme manželia, najlepší kamaráti, rodičia jedného Adama a vášniví kaviarenskí povaľači. Keď máme čas, tak radi cestujeme, keď ho nemáme, tak cestovať musíme, lebo taká je naša práca, ktorá je zároveň našim koníčkom, čo je v tomto kontexte najlepšia kombinácia na svete. Lipneme na ľuďoch, ktorí kreujú náš svet, na slušnosti, poctivosti, irónii a sarkazme – akokoľvek sa táto kombinácia môže zdať byť absurdná.“

Ako kvitne pieseň

O tom, ako Kata neverí na kopanie múzy. Aj o tom, ako na ňu predsa len trošičku verí. O tom, ako sa neoplatí ísť písať piesne do Paríža. O tom, že byť manažérom je vlastne len prenesený výraz pre pedagóga predškolskej dochádzky. O tom, ako sa nebáť skúšať robiť presne to, čo si prajete a čo z vás lezie. O tom, že nechať sa stiahnuť tým, čomu skutočne veríte, je vlastne najjednoduchšie a jediné možné rozhodnutie.